Council Executive 2016-2017

Position

Name

Chair

Carol Malatesta

Communications

Richard Deadman

Glebe Community rep

vacant

Fundraising

Caroline Coady

Volunteer Co-ordinator

vacant

Special Events Coordinator

Shauna Guilfoyle

Secondary Schools rep

Nancy Gardiner

OCASC reps

vacant

Secretary

Sharon Chartier

Treasurers

Sian Fitzgerald & Anders Nordstrom

Principal

Steve Massey

Vice-Principal

Tracy Shapiro

Vice-Principal

Deidre Barnabe

Teacher rep

Heather Morse

Student Council rep

Katie Clarke

Student Council rep

Xander Sirois

Parent/Student Liason

Alex Hermosa

 

Council Executive 2015-2016

Co-chairs: Bethany Sutton, Carol Malatesta
Treasurer: Johane Hamilton
Secretary: Ann Thompson
Special Events : Samantha Elapata
Communications: Richard  Deadman
OCASC:
Secondary Schools: Nancy Gardiner
TWIGS: Judith Slater
Community Rep. : Sharon Chartrier
Student Council :
Teacher rep:
Fundraising Committee:

  • Caroline Coady (chair)
  • Bethany Sutton
  • Samantha Elapata
  • Johane Hamilton
  • Ann Thompson

School Council Executive 2012-2013

2012-2013

Position

Name

Co-Chair/Special Events

Deborah Lemkow

Co-Chair/OCASC rep/

Special Events

Lillian Thomsen

Communications

Richard Deadman

Glebe Community rep

Judith Slater

Fundraising

vacant

Secondary Schools rep

Elaine Vininsky

Secondary Schools rep

Cathryn Bjerkelund

Secretary

Ann Thompson

TWIGS

Judith Slater

Treasurer

Johane Hamilton

Principal

France Thibault

Vice-Principal

Rupi Bergamin

Vice-Principal

Marilyn Engelbert

Vice-Principal

Tom Macartney

Teacher rep

Heather Morse

Student Council rep

Christopher Froggett

Student Council rep

Osita Henry-Uwechia

AttachmentSize
Glebe School Council Executive for 2009-2010.pdf7.57 KB

Council Executive 2014-2015

Co-chair: Bethany Sutton

Treasurer: Johane Hamilton

Secretary: Ann Thompson

Special Events : Samantha Elapata

Communications: Richard  Deadman

OCASC: Carol Malatesta

Secondary Schools: Elaine Vininisky

TWIGS: Judith Slater

Community Rep. : Sharon Chartrier

Student Council : James Morden, Anna Ducros

Teacher rep: Heather Morse

Fundraising Committee:

  • Caroline Coady (chair)
  • Bethany Sutton
  • Samantha Elapata
  • Johane Hamilton
  • Ann Thompson